Po nekim istraživanjima šefovi su ti koji “drže konce u rukama” kako će se njihovi zaposlenici osjećati u toku radnog vremena.
Ukoliko se zaposlenici druže, imaju adekvatno zajedništvo, timski rad i produktivno radno vrijeme onda je to nešto što jedan rukovodioc ne bi trebao da remeti.
U BiH postoji dosta kompanija koje preslikavaju radno okruženje po načinu rada iz Evrope. Pa ćete tako naći razne igre, teretane, opuštajuće prostore za svoje uposlenike kojima će to doprinijeti boljoj produktivnosti. Dok se neke kompanije i dalje drže onog od 8 do 16 sati, pola sata pauze i nastavi raditi od kuće. To je klasično ugnjetavanje pa ponekad i rušenje digniteta.
Ukoliko vodite određenu firmu, kompaniju ili pak sektor – ne bi bilo loše da potražite određena istraživanja i statistike da vidite kako zadržati dobrog radnika. Po nekim procjenama i istraživanjima, psiholozi tvrde da je sreća na poslu u najvišem nivou kad je riječ o efektivnom timskom radu. S toga, poticanje timskog rada, razgovor sa svojim kolegama/icama, zajedničko pronalaženje ishoda radi boljih rezultata će doprinijeti boljem okruženju.
Ako želite da vaša kompanija ima ulaznu putanju potrudite se napraviti pravi tim. Prosperitet jednog radnika često zavisi od vođe tima i samog tima.
U psihologiji rada se stavlja velika pažnja na osjećaj individue. Obratite pažnju na vrijeme, produktivnost te potrebe vaših uposlenika.
Uspjeh jednog vođe, jedne kompanije uveliko može da zavisi od adekvatnog pristupa uposlenicima. Dobro bi bilo da svaka kompanija odradi teambuilding bilo koje vrste barem jednom godišnje. Na taj način indirektno će se spojiti određeni mentaliteti. Ako to sve usmjerite na pravi put – dolazi do uspjeha rada i dobrih rezultata.
I baš kao što struka iz naučnog istraživanja kaže – dobar tim čine jake individue. Lanac je jak onoliko koliko je jaka svaka karika u nizu. Jedna ako pukne, lanac više nije dobar.