ZAVRŠEN JE 30.SARAJEVO FILM FESTIVAL – NAJBOLJI DO SADA

Pripremio: Edwin Mehinagić

Kada nešto izađe iz rata, preživi sve turbulencije,”dječije bolesti”, doživi takorekući zrelost od 30 godina i svake godine napreduje onda možete da znate da je to ozbiljna i prava stvar.

Takav slučaj je i sa Sarajevo Film Festivalom koji iz godine u godinu napreduje i razvija se i prema riječima našeg oskarovca Tanovića je “ odavno prerastao kapacitete grada”. Ta konstatacija je velika pohvala organizatorima jer to znači da je bosanski a i europski i svjetski. Po riječima stranih učesnika Sarajevo Film Festival je najvažniji filmski festival u ovom dijelu svijeta.Jubilarni 30.Sarajevo Film Festival je ugostio više od 1000 gostiju filmskih profesionalaca iz cijelog svijeta,a broj publike je takođe po riječima organizatora oborio sve dosadašnje rekorde.Gledalaca je bilo sa svih kontinenata i govorilo se na bezbroj poznatih i nepoznatih jezika što nas stanovnike Bosne i Hercegovine iako nismo organizatori čini izuzetno ponosnim na Sarajevo Film Festival.

Jubilarni 30. Film Festival nam je donio više od 250 filmova od čega je bilo čak 57 premijera u 20 festivalskih programa. Ove godine Festival se proširio na 3 nove festivalske lokacije i na taj način obuhvatio u svoj zagrljaj cijeli grad.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film, u program je ove godine takođe imala težak zadatak, te je u konkurenciju  uvrstila 8 fantastičnih i tematski raznovrsnih filmova filmova, od kojih je u konkurenciji za nagrade 1 film imao svjetsku, 1 evropsku, a 6 filmova regionalnu premijeru, takođe je van konkurencije  održana gala projekcija filma “Majka Mara” drugog filma Mirjane Karanović u ulozi režisera Kao gala projekcija film Danisa Tanovića “Nakon ljeta” je zabilježio svjetsku premijeru koji je prikazan publici kao film otvaranja 30.SFF-a.

Ove godine žiri takmičarskog programa igrani film je radio u sastavu predsjednik žirija: Paul Schrader, reditelj i scenarist, SAD Sebastian Cavazza, glumac, Slovenija,Una Gunjak, rediteljica, scenaristica i montažerka, BiH,Juho Kuosmanen, reditelj i scenarist, Finska,Noomi Rapace, glumica i producentica, Švedska. Kao i obično žiri je obavio svoj posao fantastično i izabrao najbolje od najboljeg.Program je bio tematski i žanrovski raznovrstan sa često teškim temama ali koje ne smijemo gurati u stranu i ne pričati o njima kao što su migrant, LGBT populacija,ratovi,korupcija. Kvalitet žirija je jedna od snaga Sarajevo Film Festivala obezbjeđujući da nagrade zaista odu u prave ruke. Od srca im čestitamo na zalaganju i trudu u ime svih gledalaca.

Jedna od važnih stavki kojima Sarajevo Film Festival teži je umrežavanje mladih talenata i omogućavanje da slušaju  predavanja i uče od najboljih. Tako su na 30.Sarajevo Film Festivalu svoja masterclass predavanja održali Oskarom nagrađeni Cord Jefferson Alexander Payne,kao i Meg Rayan, John Torrturo, te istaknuti Palestinski režiser Elia Suleiman.

Također i ove godine kao i prošle svoje premijere i najave su imale i brojne serije domaće i iz regiona kao što su “Kotlina 2”, “Komar”, “Sablja” i “Nobelovac “autorsko djelo Tihomira Stanića o Ivi Andriću,.

Gledaoci su imali priliku da nakon projekcija filmova ostanu na Q&A sesijama sa ekipama  filmova postavljaju pitanja i razmjenjuju mišljenja ideje i stavove o temama iz prikazanih filmova.

Ove godine uvedena je nova posebna nagrada za film pod nazivom “Specijalna nagrada za ekološku osviještenost” koju sponzorira UNDP, a prvi dobitnik je dokumentarni film “ Nebo iznad Zenice” autora Zlatka Pranjića i Nanne Frank Møller koji tretira ekološke probleme aero zagađenja u Zenici i njegove posljedice.

Poseban kvalitet Sarajevo Film Festivala je bliskost publike, filmskih radnika i samih žirija u svim programima na čemu se zahvaljujemo organizatoru. Druženja sa ekipama filmova u program pod nazivom “Kafa sa…” koji je podržala Grand kafa omogućava posebnu priliku da se mediji, student filmskih akademija,producenti i gledaoci filmova uživo sretnu i u opuštenoj atmosferu uz kafu razgovaraju međusobom, dijele ideje i snove, traže stručnu i finansijsku podršku za svoje filmove.Upoznaju se sa čarima ali i problemima u procesu stvaranja filmske magije.

Sarajevo Film Festival omogućuje da cijeli grad živi Festival i za Festival da grad i Festival budu jedno prožeto drugim. Ovo napominjemo iz razloga što u drugim velikim festivalskim gradovima kao što su Kan, Venecija ili Berlin festival se odvija u jednom prostoru tamo negdje a grad nastavlja svojim putem i tempom kao da se ništa ne dešava što u Sarajevu nije slučaj.

Mnogi filmski radnici su prepoznali taj moment i uvijek rado se odazivaju i dolaze na Festival iz godine u godinu iz zahvalnosti prema Festivalu, svim građanima i gradu koji daje svoje Srce.Zato da se vratimo na početak i konstataciju da Festival raste,raste i raste na zadovoljstvo svih koji ga vole.

Organizatori su i  ovaj put sve besprijekorno obavili ponovo su bar za sedam dana stavili našu državu na kulturni vrh Europe i na tome im čestitamo i zahvaljujemo za sve jer 30. Sarajevo Film Festival je bio u svim segmentima najbolji do sada. Hvala direktoru Marjanoviću i cijelom produkcijsko-organizatorskom timu uz posebnu zahvalu svim sponzorima festival jer bez njih ovaj Festival ne bi bio ovako izgledao i bio glamurozan kao što jeste.

U ime naše  ekipe portala koja je vrijedno pratila filmove i dešavanja oko crvenog tepiha zahvale organizatorima za brigu o medijima i bogatom sadržaju i pravovremenim i tačnim informacijama potrebnim za naš repoterski posao.

Nakon svega nama svima ostaje da čekamo 31. Sarajevo film Festival u 2025. godini nove filmske priče, magiju kino sale i uzbuđenja u  iščekivanju  šta će nam to  filmski profesionalci donijeti na kino platna u Sarajevu, Tuzli i Mostaru.

Vidimo se na  31.Sarajevo Film Festivalu!!!

U nastavku pogledajte pregled dobitnika Festivalskih nagrada “Srce Sarajeva” po kategorijma.

Najbolji igrani film 30. Sarajevo Film Festivala – “Tri kilometra do kraja svijeta” režisera Emanuela Parvua.

Nagrada Srce Sarajeva za najbolju režiju – “Arkadija” režisera  Yorgos Zois

Nagradu Srce Sarajeva za najboljeg glumca osvojio je Doru Bem za ulogu u filmu “Velika sedmica”,

Nagradu Srce Sarajeva za najbolju glumicu osvojila je Anab Ahmedi Ibrahim za ulogu u filmu “Selo pokraj raja”.

Nagradu Srce Sarajeva za najbolji kratki dokumentarac je osvojio film “Like a Sick Yellow” režiserke Norike Sefe

Nagradu Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film osvojio je film “Slika za sjećanje” Olge Chernykh.

Nagradu Srce Sarajeva za najbolji studentski film osvojila je Nađa Petrović za film “Miris svježe farbe”.

Specijalnu nagradu žirija u kategoriji dokumentarnog filma osvojila je Daphne Heretakis za film “Ono što zahtijevamo od kipa je da se ne pomjera”.

Specijalno priznanje žirija za kratki film 30. izdanja SFF-a dobio je film “Tako Tsubo” Eve Pedroze i Fanny Sargo. Najbolji kratki film je “Abscent” koji je režirao Cem Demirer.

Nagradu za ljudska prava (Human Rights Award) osvojila je Anna Rubi za film “Moj život bez mene”.

Specijalnu nagradu za promovisanje rodne ravnopravnosti dobila je Maja Doroteja Prelog za film “Cent’anni”.

Posebnu nagradu za ekološku osviještenost osvojili su autori filma “Nebo iznad Zenice”.

Počasno Srce Sarajeva ove godine dobili su:

  • glumica Meg Ryan,
  • glumac i reditelj John Turturro,
  • režiser, scenarist i producent Alexander Payne,
  • režiser Elia Suleiman,
  • režiser Cord Jefferson.
  • Philippe Bober, producent, osnivač Coproduction Officea
  • Christof Papousek, suvlasnik Constantin Film-Holdinga, finansijski direktor i managing partner Cineplexx Internationala
  • Paul Schrader, reditelj i scenarist, (Počasno Srce Sarajeva dobio je na 28. Sarajevo Film Festivalu, kada je zbog zdravstvenih razloga bio spriječen doći u Sarajevo)

Ranije u toku festival su dodjeljene nagrade Srce Sarajeva u konkurenciji serija:

„Znam kako dišeš“ kreatora Jasmile Žbanić i Damira Ibrahimovića osvojila je sedam nagrada Srce Sarajeva za TV serije u kategoriji za dramske serije: za najbolju dramsku seriju, za najbolju glavnu glumicu (Jasna Đurčić), za epizodnu glumicu (Jelena Kordić Kuret), epizodnog glumca (Mirvad Kurić), zvijezdu u usponu (Lazar Dragojević), scenarij (Jasmila Žbanić i Elma Tataragić) te režiju (Nermin Hamzagić).

 

Srce Sarajeva za najboljeg glavnog glumca posthumno je pripalo Žarku Lauševiću (1960. – 2023.), za ulogu Živojina Mišića u seriji „Vreme smrti“.

Srce Sarajeva za najbolju komediju osvojila je serija „Princ iz Eleja“ kreatora Elme Tataragić, Dušana Vranića, Enesa Zlatara i Amre Bakšić Čamo. Ova je serija u kategoriji Komedija osvojila i Srce Sarajeva za najboljeg glavnog glumca (Alen Muratović) i za scenarij (Elma Tataragić, Dušan Vranić, Enes Zlatar).

„Radio Mileva“, serija kreatora Nebojše Garića, osvojila je tri Srca Sarajeva u kategoriji Komedije – za najbolju glavnu glumicu (Olga Odanović), zvijezdu u usponu (Kris Gavrić) i režiju (Elmir Jukić).

Za nagrade Srce Sarajeva za TV serije 30. Sarajevo Film Festivala glasao je strukovni žiri sastavljen od više od 500 filmskih profesionalaca iz regije, a ove je godine bilo nominovano osam serija u 14 kategorija. Pravo prijave imale su dramske serije i komedije iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije premijerno prikazane u periodu od 1. aprila 2023. do 30. aprila 2024. godine.

 

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Similar Articles

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Instagram

Most Popular